Nadacia AK blog

Sme tu kvôli deťom

Pri rôznych akciách ma začali predstavovať ako Ukrajinku z Krymu. Je to dnes vraj sexi. Pravdou je, že mám ukrajinské občianstvo, ale zároveň mám ruskú národnosť. Formovali ma moji rodičia, po ktorých som ju zdedila a taktiež ruská literatúra a celá kultúra. Tak ako mnoho utečencov z východnej Ukrajiny.
Rusi a Ukrajinci

Moju identitu nezmení ani odpor k Putinovi a jeho agresii. Predpokladám, že rovnako to majú aj slovenskí Maďari. Nemusia mať radi Viktora Orbána, ani sa nemusia stotožňovať s jeho politikou. Ale to nič nemení na ich identite. Alebo sa to môže týkať aj Slovákov. Tiež nemusia mať radi svojich politikov a súhlasiť s nimi. Mimochodom ani ja nie som spokojná s vládou na Slovensku. Netešia ma štatistiky a predikcie najmä v ekonomike, školstve a zdravotníctve. Ale nechystám sa odísť. Jedným z dôvodov sú aj moje deti, pre ktoré je Slovensko ich domovina, ich vlasť. Jednoducho pre svoje deti spravím všetko. Tak, ako to robia aj stovky tisíc ukrajinských a ruských matiek utekajúcich pred vojnou na Ukrajine. Ak pochopíme ich motiváciu a pomôžeme im a ich deťom, získame v nich pre Slovensko veľmi veľa. A môžeme tak výrazne zvrátiť už spomínané negatívne predikcie a štatistiky.

Školstvo

Mám pocit, že za posledné tri mesiace som sa tak koncentrovane stretávala s vedeckou a ekonomickou smotánkou z Ukrajiny, že v prepočte na stretnutia je to viac, ako som ich mala za posledných 10 rokov. Z ich strany to bolo neplánované presťahovanie sa na susedné územie, a dôvodom skoro vždy bola záchrana detí. Mrzí ma, že sa uvažovalo o zriaďovaní vojnových tried, ale oveľa menej už počuť o možnosti využiť letné mesiace na prípravné kurzy pre Ukrajincov pri školách, vďaka čomu by sme im umožnili od septembra integráciu do školského prostredia s čo najmenšou záťažou slovenských žiakov. Som riaditeľkou jazykovej školy pre cudzincov, ktorá práve v máji 2022 úspešne ukončila projekt prípravy série študijných materiálov pre deti cudzincov a krajanov www.slokia.sk. Nazvať ich učebnicami môžeme len po schválení slovenčiny ako cudzieho a druhého jazyka v školskom vzdelávacom systéme Slovenska, čo si zodpovední uvedomili len v spojení s vojnou. Bohužiaľ, roky na to upozorňujeme, a roky sa s tým trápili nielen cudzinci, ale stovky tisíc krajanov po celom svete.

Zdravotníctvo

Hlavne v záchytných táboroch a skladoch som sa stretla s mamičkami, ktoré sa nehrnú do práce. Sú odkázané na sociálne dávky a aj keď majú deti, nemajú motiváciu si privyrobiť. Dôvodom je jazyková bariéra alebo sa jednoducho boja. Zaujímavé je, že všetky otázky, ktoré sme spolu preberali, boli o sociálnom a zdravotnom zabezpečení detí. Zistila som, že najjednoduchšia cesta ako presvedčiť tieto ženy, aby sa nebáli a šli pracovať, je práve verejné zdravotné poistenie. Získa naň nárok tak matka ako aj jej deti, ak sa matka zamestná. Je to skvelá motivácia. S dočasným útočiskom majú Ukrajinky a ich deti zabezpečenú iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť, čo pri deťoch nestačí. Potrebujú ju mať plnohodnotnú.

Ekonomická budúcnosť a peniaze

Prílev utečencov mohol rozhýbať našu ekonomiku, ale Slovensko v porovnaní s Poľskom a Českom zaspalo. Poľsko aktívne víta utečencov a poľské HDP v 1Q2022 narástlo o 8,5%. Podľa ekonómov z Oxfordu budú ťažiť aj naďalej a to s medziročným nárastom o viac ako 1,7% HDP. Máme ešte šancu pritiahnuť pracovníkov z Ukrajiny, ale aj iných vojnou zasiahnutých území. Aj keď máme nižšie mzdy, môžeme ich prilákať ústretovosťou voči ich deťom, kvôli ktorým tu hlavne sú.

Aktuálne články Alony Kurotovej sú dostupné aj na dennikn.sk